MS24266R14B12S8
Mfr.Part #
MS24266R14B12S8
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Cable, Free Hanging
Shell Size - Insert :
Contact Material :
Copper
Plating :
Aluminium, Anodized
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Ratings :
Environment Sealed
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
8
Military, MIL-DTL-26500
Number of Ports :
1
Datasheets
MS24266R14B12S8
MS24266R14B12S8 Overview
MS24266R14B12S8 Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B12S8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B12S8 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER