MS24266R14B12S7
Mfr.Part #
MS24266R14B12S7
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Plating :
Aluminium, Anodized
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Military, MIL-DTL-26500
Number of Ports :
1
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
12 Weeks
Ratings :
Orientation :
7
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Copper
Mount :
Cable, Free Hanging
Number of Terminations :
12
Shell Size - Insert :
Termination :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Datasheets
MS24266R14B12S7
MS24266R14B12S7 Overview
MS24266R14B12S7 Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B12S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B12S7 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER