MS24266R14B12S6-LC
Mfr.Part #
MS24266R14B12S6-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 12POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
12 (Power)
Contact Plating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Number of Contacts :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military, MIL-DTL-26500
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
Epoxy, Glass Filled
Housing Color :
Black
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
Orientation :
6
MS24266R14B12S6-LC Overview
MS24266R14B12S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B12S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B12S6-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT