MS24266R14B12S6
Mfr.Part #
MS24266R14B12S6
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Unshielded
Number of Terminations :
12
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
6
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ratings :
Aluminium
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Coupling Nut
Contact Material :
Copper
D
Number of Ports :
1
Bayonet Lock
Mount :
Cable, Free Hanging
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Receptacle
Plating :
Aluminium, Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MS24266R14B12S6
MS24266R14B12S6 Overview
MS24266R14B12S6 Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B12S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B12S6 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER