MS24266R14B12PY-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14B12PY-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Finish :
Anodized
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
12
Factory Lead Time :
12 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Body Material :
Aluminium
Contact Type :
Crimp
Gender :
Receptacle
Shielding :
Unshielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Plug Housing
Feature :
Coupling Nut
Number of Positions :
12 (Power)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size, MIL :
D
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Orientation :
Y
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Ingress Protection :
Environment Sealed
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
MS24266R14B12PY-LC Overview
MS24266R14B12PY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B12PY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B12PY-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT