MS24266R14B12PNL
Mfr.Part #
MS24266R14B12PNL
Manufacturer
RMS
Description
MS24266R14B12PNL
Stock
345
In Stock :
345
Manufacturer :
RMS
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
HTS Code :
Shell Size, MIL :
D
Type :
For Male Pins
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Black
Number of Pins :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Feature :
Coupling Nut
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
14-12
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Aluminum
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Orientation :
N (Normal)
ECCN Code :
EAR99
Shielding :
Unshielded
Datasheets
MS24266R14B12PNL
Introducing D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R14B12PNL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:For Male Pins, Number of Pins:12, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C~200°C, MS24266R14B12PNL pinout, MS24266R14B12PNL datasheet PDF, MS24266R14B12PNL amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies RMS MS24266R14B12PNL ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
MS24266R14B12PN-LC Overview
The packaging contains Plug Housing.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.Operating the device, it is possible to maintain Coupling Nut.A 12 pin is provided on the device.
MS24266R14B12PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B12PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B12PN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP