MS24266R14B12PN
Mfr.Part #
MS24266R14B12PN
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Ports :
1
Packaging :
Bulk
Plating :
Aluminium, Anodized
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mount :
Cable, Free Hanging
Connector Type :
Plug, Male Pins
12 Weeks
Number of Terminations :
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Pins :
16
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Ratings :
Epoxy, Glass Filled
Datasheets
MS24266R14B12PN
MS24266R14B12PN Overview
MS24266R14B12PN Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B12PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B12PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER