MS24266R14B12P9-LC
Mfr.Part #
MS24266R14B12P9-LC
Description
CONN PLUG HSNG MALE 12POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
9
Bayonet Lock
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Size, MIL :
D
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
12 (Power)
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Shielding :
Unshielded
Body Material :
Aluminium
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Published :
Non-RoHS Compliant
MS24266R14B12P9-LC Overview
MS24266R14B12P9-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B12P9-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B12P9-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT