MS24266R14B12P8
Mfr.Part #
MS24266R14B12P8
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Plating :
Aluminium, Anodized
Termination :
Crimp
Published :
Mount :
Cable, Free Hanging
Ratings :
12 Weeks
REACH SVHC :
No SVHC
Orientation :
8
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Military, MIL-DTL-26500
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Material :
Copper
Cable Opening :
0.664 (16.87mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Number of Ports :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
MS24266R14B12P8
MS24266R14B12P8 Overview
MS24266R14B12P8 Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B12P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B12P8 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER