MS24266R14B12P6-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R14B12P6-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG HSNG MALE 12POS INLINE
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Finish :
Anodized
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
16 Power 3 20 Power 9
Note :
Contacts Not Included
Published :
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Ingress Protection :
Environment Sealed
Feature :
Coupling Nut
Orientation :
6
Number of Contacts :
12
Number of Positions :
12 (Power)
Shell Size, MIL :
D
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Black
Connector Type :
Plug Housing
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shielding :
Unshielded
MS24266R14B12P6-LC Overview
MS24266R14B12P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R14B12P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R14B12P6-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT