MS24266R12T12SY-LC
Mfr.Part #
MS24266R12T12SY-LC
Description
CONN PLUG HSNG FMALE 12POS INLIN
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20 Power
Connector Type :
Plug Housing
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Black
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Feature :
Coupling Nut
Contact Shape :
Circular
Orientation :
Y
MS24266R12T12SY-LC Overview
MS24266R12T12SY-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R12T12SY-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R12T12SY-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT