MS24266R12T12S8-LC
Mfr.Part #
MS24266R12T12S8-LC
Description
CONN PLUG HSG FMALE 12POS INLINE
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Aluminum
Contact Size :
20 Power
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
12
Shell Size - Insert :
12-12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Contact Shape :
Circular
Type :
For Female Sockets
Threaded
Housing Color :
Black
Orientation :
8
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Unshielded
Contact Type :
Epoxy, Glass Filled
MS24266R12T12S8-LC Overview
This product is packaged in a Plug Housing box.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits shared by this part and other products in the [0] category.It is possible to ensure that Coupling Nut remains constant during operation.It is equipped with 12 pins.
MS24266R12T12S8-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R12T12S8-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R12T12S8-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT