MS24266R12T12S6
Mfr.Part #
MS24266R12T12S6
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
12
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Ratings :
Environment Sealed
Mount :
Free Hanging
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Bulk
Cable Opening :
0.580 (14.73mm)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
6
Shell Finish :
Anodized
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Threaded
Termination :
Coupling Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
MS24266R12T12S6
MS24266R12T12S6 Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 12 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
MS24266R12T12S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R12T12S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R12T12S6 Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER