MS24266R12T12P7
Mfr.Part #
MS24266R12T12P7
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
23
In Stock :
23
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size - Insert :
12-12
Orientation :
7
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Feature :
Coupling Nut
Mount :
Free Hanging
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Free Hanging (In-Line)
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Cable Opening :
0.580 (14.73mm)
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
MS24266R12T12P7
MS24266R12T12P7 Overview
MS24266R12T12P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R12T12P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R12T12P7 Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER