MS24266R12B12SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24266R12B12SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
283
In Stock :
283
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Plating :
Aluminium, Anodized
Mount :
Cable, Free Hanging
Shielding :
Unshielded
Shell Size, MIL :
C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
No
Ratings :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gender :
Male
Feature :
Coupling Nut
Number of Ports :
1
Shell Material :
Aluminum
Number of Pins :
12
DIN Conformance :
Number of Positions :
12 (Power)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
IEC Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
12
Cable Opening :
0.580 (14.73mm)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/FLUID/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Anodized
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
12-12
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Datasheets
MS24266R12B12SN
MS24266R12B12SN Overview
The packaging contains Plug, Female Sockets.There is a Free Hanging (In-Line) mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-26500 belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.A 12 pin is provided on the device.In many ways, it is more powerful due to its Coupling Nut feature.There is a Cable, Free Hanging mount on the part.This device operates at a temperature of -55°C~200°C.
MS24266R12B12SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R12B12SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R12B12SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER