MS24266R12B12S6
Mfr.Part #
MS24266R12B12S6
Description
CONN PLUG FMALE 12POS GOLD CRIMP
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
6
Cable Opening :
0.580 (14.73mm)
Datasheets
MS24266R12B12S6
MS24266R12B12S6 Overview
Packaging is Plug, Female Sockets.Free Hanging (In-Line) is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 12 pins.With its Coupling Nut feature, it is more powerful in many ways.In this case, Cable, Free Hanging mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24266R12B12S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R12B12S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R12B12S6 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER