MS24266R12B12P8
Mfr.Part #
MS24266R12B12P8
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
3
In Stock :
3
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Cable Opening :
0.580 (14.73mm)
Shell Size - Insert :
12-12
Number of Pins :
20
Orientation :
8
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Terminations :
12
Datasheets
MS24266R12B12P8
MS24266R12B12P8 Overview
Packaging is in the form of Plug, Male Pins.This device has a Free Hanging (In-Line) mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are 20 pins on the device.Several benefits come from the Coupling Nut feature.There is a mounting hole at Cable, Free Hanging.Devices operate at -55°C~200°C operating temperatures.
MS24266R12B12P8 Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R12B12P8 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R12B12P8 Circular Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER