MS24266R12B12P6
Mfr.Part #
MS24266R12B12P6
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mount :
Cable, Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
Orientation :
6
Shell Size, MIL :
C
1 (Unlimited)
Cable Opening :
0.580 (14.73mm)
Feature :
Coupling Nut
Number of Pins :
12
Number of Positions :
12 (Power)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
MS24266R12B12P6
MS24266R12B12P6 Overview
MS24266R12B12P6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24266R12B12P6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24266R12B12P6 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER