MS24265R24B61SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R24B61SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Ports :
1
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
61
Number of Positions :
61 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Fastening Type :
Bayonet Lock
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
J
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Aluminium, Anodized
Datasheets
MS24265R24B61SN
MS24265R24B61SN Overview
The product is packaged in Receptacle, Female Sockets.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-26500 Series.A total of 61 pins are available on the device.Part Bulkhead, Front Side Nut, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24265R24B61SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R24B61SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R24B61SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER