MS24265R24B57SN
Mfr.Part #
MS24265R24B57SN
Description
CONN RCPT FMALE 57POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
57 (Power)
Shell Size, MIL :
J
Panel Mount
Number of Ports :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Number of Pins :
57
12 Weeks
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Aluminium, Anodized
Environment Sealed
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Datasheets
MS24265R24B57SN
MS24265R24B57SN Overview
MS24265R24B57SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R24B57SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R24B57SN Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER