MS24265R24B43PN-LC
Mfr.Part #
MS24265R24B43PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
43 (Power)
Number of Pins :
16
Type :
For Male Pins
Shell Size, MIL :
J
Contact Size :
16 Power 20 20 Power 23
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Unshielded
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Sealed
MS24265R24B43PN-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the features of this part can also be found in other For Male Pins products.There are 16 pins on the device.
MS24265R24B43PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R24B43PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R24B43PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT