MS24265R22T55PN-LC
Mfr.Part #
MS24265R22T55PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Size, MIL :
H
Contact Size :
20 Power
Number of Pins :
55
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
55 (Power)
Note :
Contacts Not Included
MS24265R22T55PN-LC Overview
Packaging is Receptacle Housing.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.In addition to its many benefits, this part is also compatible with other products of [0].It has 55 pins.
MS24265R22T55PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22T55PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22T55PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT