MS24265R22B55SY
Mfr.Part #
MS24265R22B55SY
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Pins :
55
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
55 (Power)
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
Y
Datasheets
MS24265R22B55SY
MS24265R22B55SY Overview
MS24265R22B55SY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B55SY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B55SY Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER