MS24265R22B55SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R22B55SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Positions :
55 (Power)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size, MIL :
H
Number of Pins :
55
Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Anodized
Ratings :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Plating :
Aluminium, Anodized
Number of Ports :
1
Fastening Type :
Bayonet Lock
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
MS24265R22B55SN
MS24265R22B55SN Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.It is equipped with 55 pins.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
MS24265R22B55SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B55SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B55SN Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER