MS24265R22B55S9
Mfr.Part #
MS24265R22B55S9
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Orientation :
9
Termination :
H
Gender :
FEMALE
Plating :
Aluminium, Anodized
Panel Mount
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Epoxy, Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Pins :
55
Shielding :
Unshielded
Number of Ports :
1
Datasheets
MS24265R22B55S9
MS24265R22B55S9 Overview
MS24265R22B55S9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B55S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B55S9 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER