MS24265R22B55S7
Mfr.Part #
MS24265R22B55S7
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Plating :
Aluminium, Anodized
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Bulk
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bayonet Lock
Number of Ports :
1
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Sealed
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
12 Weeks
Gender :
FEMALE
Number of Pins :
55
Orientation :
7
Datasheets
MS24265R22B55S7
MS24265R22B55S7 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Female Sockets.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Devices with 55 pins are available.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24265R22B55S7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B55S7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B55S7 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER