MS24265R22B55PN
Mfr.Part #
MS24265R22B55PN
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Panel Mount
Note :
Contacts Not Included
Epoxy, Glass Filled
Contact Type :
Crimp
Number of Pins :
20
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20 Power
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MS24265R22B55PN
MS24265R22B55PN-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 20 pins.
MS24265R22B55PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B55PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B55PN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER