MS24265R22B55P7
Mfr.Part #
MS24265R22B55P7
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
20
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Aluminium, Anodized
Number of Terminations :
55
Number of Positions :
55 (Power)
Number of Ports :
1
Orientation :
7
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
H
Gender :
FEMALE
Mount :
Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
MS24265R22B55P7
MS24265R22B55P7 Overview
MS24265R22B55P7 Features
55 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B55P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B55P7 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER