MS24265R22B32P7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R22B32P7
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Orientation :
7
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Pins :
12
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Anodized
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
32 (Power)
Number of Ports :
1
Number of Terminations :
32
Plating :
Aluminium, Anodized
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Gender :
FEMALE
Ratings :
Environment Sealed
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
MS24265R22B32P7
MS24265R22B32P7 Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Devices with 12 pins are available.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24265R22B32P7 Features
32 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B32P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B32P7 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER