MS24265R22B19SN-LC
Mfr.Part #
MS24265R22B19SN-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE6 19C 19#16 SKT RECP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Black
Fastening Type :
Bayonet Lock, Threaded
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package :
Box
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Product Status :
Active
Base Product Number :
MS24265R22B
Note :
Contacts Not Included
Conesys MS24265R22B19SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount 19 Positions Anodized N (Normal) Bayonet Lock, Threaded
MS24265R22B19SN-LC Overview
MS24265R22B19SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B19SN-LC Applications
There are a lot of Conesys
MS24265R22B19SN-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT