MS24265R22B19PY
Mfr.Part #
MS24265R22B19PY
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Gold
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Fastening Type :
Bayonet Lock
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Pins :
16
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Positions :
19 (Power)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ratings :
Environment Sealed
Orientation :
Y
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
MS24265R22B19PY
MS24265R22B19PY Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.The device is equipped with 16 pins.The part is mounted by Bulkhead, Front Side Nut, Panel.The device runs in -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24265R22B19PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B19PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B19PY Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER