MS24265R22B19PN
Mfr.Part #
MS24265R22B19PN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Sealed
Shielding :
Unshielded
Plating :
Aluminium, Anodized
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Number of Pins :
Orientation :
N (Normal)
Number of Ports :
1
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ratings :
Environment Sealed
Number of Positions :
19 (Power)
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Bulk
Datasheets
MS24265R22B19PN
Conesys MS24265R22B19PN
MS24265R22B19PN Overview
Receptacle, Male Pins packaging is included.This device has a mounting type of Panel Mount.We package the product with a Bulk case.The product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.It has a 19 pin configuration.You've got Bulkhead, Front Side Nut, Panel mounted on the part.This device runs at -55°C~200°C operating temperature.
MS24265R22B19PN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B19PN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B19PN Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER