MS24265R22B19P9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R22B19P9
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Number of Ports :
1
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Sealed
Number of Positions :
19 (Power)
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Bayonet Lock
Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
19
Ratings :
Environment Sealed
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
9
Shell Finish :
Anodized
Plating :
Aluminium, Anodized
Datasheets
MS24265R22B19P9
MS24265R22B19P9 Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 19 pins.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24265R22B19P9 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B19P9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B19P9 Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER