MS24265R22B12SN
Mfr.Part #
MS24265R22B12SN
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Plating :
Aluminium, Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Termination :
Aluminum
Gender :
FEMALE
Number of Terminations :
12
Mount :
Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Anodized
Number of Ports :
1
Datasheets
MS24265R22B12SN
MS24265R22B12SN Overview
MS24265R22B12SN Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B12SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B12SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER