MS24265R22B12S9
Mfr.Part #
MS24265R22B12S9
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bulkhead - Front Side Nut
Gender :
FEMALE
Aluminum
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Plating :
Aluminium, Anodized
Number of Terminations :
12
Number of Ports :
1
Termination :
Panel Mount
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mount :
Panel
Orientation :
9
Datasheets
MS24265R22B12S9
MS24265R22B12S9 Overview
MS24265R22B12S9 Features
12 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B12S9 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B12S9 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER