MS24265R22B12PY
Mfr.Part #
MS24265R22B12PY
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
12 (Power)
Number of Pins :
12
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size, MIL :
H
Bulkhead - Front Side Nut
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
Y
Epoxy, Glass Filled
Ratings :
Environment Sealed
Datasheets
MS24265R22B12PY
MS24265R22B12PY Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.Devices with 12 pins are available.Bulkhead, Front Side Nut, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24265R22B12PY Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R22B12PY Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R22B12PY Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER