MS24265R20T41S7-LC
Mfr.Part #
MS24265R20T41S7-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Contact Size :
20 Power
Orientation :
7
Number of Pins :
41
Shell Size, MIL :
G
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
41 (Power)
Bulk
MS24265R20T41S7-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-26500 Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 41 pins are available on the device.
MS24265R20T41S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20T41S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20T41S7-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT