MS24265R20T41P7-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R20T41P7-LC
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
7
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Anodized
Shell Size, MIL :
G
Number of Positions :
41 (Power)
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Unshielded
Ingress Protection :
Environment Sealed
Type :
For Male Pins
Contact Size :
20 Power
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
20
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Black
Packaging :
Bulk
MS24265R20T41P7-LC Overview
MS24265R20T41P7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20T41P7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20T41P7-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT