MS24265R20T39S7-LC
Mfr.Part #
MS24265R20T39S7-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Housing Color :
Black
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
16 Power 2 20 Power 37
Number of Positions :
39 (Power)
Bulkhead - Front Side Nut
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Orientation :
7
Number of Pins :
39
Contact Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
MS24265R20T39S7-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series of products.This part shares lots of benefits with other For Female Sockets products.The device is equipped with 39 pins.
MS24265R20T39S7-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20T39S7-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20T39S7-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT