MS24265R20T28PN-LC
Mfr.Part #
MS24265R20T28PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
28 (Power)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Housing Color :
Black
Connector Type :
Receptacle Housing
G
Type :
For Male Pins
Number of Pins :
12
Shell Size - Insert :
Orientation :
N (Normal)
MS24265R20T28PN-LC Overview
MS24265R20T28PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20T28PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20T28PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT