MS24265R20T28P7
Mfr.Part #
MS24265R20T28P7
Description
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Aluminum
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shielding :
Unshielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
12
Number of Positions :
28 (Power)
Orientation :
7
Not Applicable
Ratings :
Bulk
Datasheets
MS24265R20T28P7
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 28 (Power) Positions Crimp Gold Anodized Bulk 7 Threaded
MS24265R20T28P7 Overview
MS24265R20T28P7 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20T28P7 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20T28P7 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER