MS24265R20T25SN
Mfr.Part #
MS24265R20T25SN
Description
CONN RCPT FMALE 25POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Sealed
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
25 (Power)
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Non-RoHS Compliant
Termination :
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
MS24265R20T25SN
MS24265R20T25SN Overview
MS24265R20T25SN Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20T25SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20T25SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER