MS24265R20T16SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R20T16SN
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
16
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Max Operating Temperature :
200°C
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Unshielded
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Aluminium, Anodized
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Gender :
FEMALE
Number of Pins :
16
Shell Finish :
Anodized
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Size, MIL :
G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Ports :
1
Number of Positions :
16 (Power)
Ratings :
Environment Sealed
Number of Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Sealed
Datasheets
MS24265R20T16SN
MS24265R20T16SN Overview
Packaging is Receptacle, Female Sockets.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-26500 Series, it can be found in this category.It has 16 pins.Temperatures below 200°C are best for using it.There's a minimum temperature of -55°C for this device.In this case, Bulkhead, Front Side Nut, Panel mounts the part.The device is operating at -55°C~200°C Operating Temperature.
MS24265R20T16SN Features
16 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20T16SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20T16SN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER