MS24265R20B41SN-LC
Mfr.Part #
MS24265R20B41SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
20-41
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Pbfree Code :
No
Orientation :
N (Normal)
Housing Color :
Black
Published :
2002
Receptacle
ECCN Code :
EAR99
Contact Size :
20 Power
Contact Type :
Environment Sealed
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Anodized
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Not Applicable
Number of Contacts :
41
MS24265R20B41SN-LC Overview
MS24265R20B41SN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B41SN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B41SN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT