MS24265R20B41SN
Mfr.Part #
MS24265R20B41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Unshielded
Contact Material :
Copper
Termination :
Crimp
Plating :
Aluminium, Anodized
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
41 (Power)
Number of Terminations :
41
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
12 Weeks
Number of Ports :
1
Shell Size, MIL :
G
Contact Finish - Mating :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
MS24265R20B41SN
MS24265R20B41SN Overview
MS24265R20B41SN Features
41 basic kinds of terminations
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B41SN Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B41SN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER