MS24265R20B41PN-LC
Mfr.Part #
MS24265R20B41PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Aluminium
Contact Shape :
Circular
Note :
Contacts Not Included
41 (Power)
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
41
Type :
For Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
ECCN Code :
EAR99
No SVHC
Housing Color :
Black
Published :
Contact Size :
20 Power
HTS Code :
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Anodized
Pbfree Code :
No
MS24265R20B41PN-LC Overview
MS24265R20B41PN-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B41PN-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B41PN-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT