MS24265R20B41P6-LC
Mfr.Part #
MS24265R20B41P6-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Gender :
Receptacle
Pbfree Code :
No
Ingress Protection :
Environment Sealed
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Unshielded
REACH SVHC :
No SVHC
Epoxy, Glass Filled
Contact Type :
Aluminum
Number of Contacts :
41
Published :
Housing Color :
Black
Contact Plating :
Bulkhead - Front Side Nut
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
6
Number of Positions :
41 (Power)
Contact Size :
20 Power
Body Material :
Aluminium
MS24265R20B41P6-LC Overview
MS24265R20B41P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B41P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B41P6-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT