MS24265R20B39S6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS24265R20B39S6
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26500
Shell Finish :
Anodized
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Ingress Protection :
Environment Sealed
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Sealed
Orientation :
6
Plating :
Aluminium, Anodized
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Insert Material :
Epoxy, Glass Filled
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
39 (Power)
Number of Ports :
1
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
G
Fastening Type :
Bayonet Lock
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-26500
Number of Pins :
39
Datasheets
MS24265R20B39S6
MS24265R20B39S6 Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.It is equipped with 39 pins.By Bulkhead, Front Side Nut, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~200°C.
MS24265R20B39S6 Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B39S6 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B39S6 Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER