MS24265R20B39P6-LC
Mfr.Part #
MS24265R20B39P6-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
39 (Power)
No
Number of Pins :
16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Size :
16 Power 2 20 Power 37
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
MS24265R20B39P6-LC Overview
You'll get Receptacle Housing packages.A Panel Mount mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the Military, MIL-DTL-26500 Series.Lots of [0] products have this part.It has 16 pins on the back of the device.
MS24265R20B39P6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B39P6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B39P6-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT