MS24265R20B28S6-LC
Mfr.Part #
MS24265R20B28S6-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 28POS PNL MT
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Size :
12 Power 4 20 Power 24
Number of Positions :
28 (Power)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
For Female Sockets
Bayonet Lock
Number of Pins :
28
Bulkhead - Front Side Nut
MS24265R20B28S6-LC Overview
Packaging for this item is Receptacle Housing.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-26500 Series.There are many benefits associated with this part that are shared with other For Female Sockets products.Devices with 28 pins are available.
MS24265R20B28S6-LC Features
Military, MIL-DTL-26500 series
MS24265R20B28S6-LC Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
MS24265R20B28S6-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT